با عنوان : مطالعه میزان تاثیر برخي مشخصه های خاک بر روی رویش درختان

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد:

مطالعه میزان تاثیر برخي مشخصه های خاک بر روی رویش درختان

پایان نامه

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

1-1- مقدمه

فلات پهناور ایران از لحاظ جغرافیایی در کمر­بند خشک و نیمه­خشک جهان واقع شده زیرا عرض جغرافیایی 20 تا 40 درجه نیمکره شمالی زمین متاثر از اوضاع آب و هوایی خشک جهان بوده و اغلب کویر­های دنیا در این منطقه قرار گرفته می باشد (مهاجر،1382). در ايران تبديل اراضی بدون كشت اطراف شهرها به پارك­هاي مصنوعی و غرس نهال به وسعت قابل ملاحظه، مانند اقدام هايي می باشد كه به مقصود مبارزه با آلودگی هوا و ايجاد فضای سبز پس از ملی شدن جنگل­ها و مراتع كشور به اقدام آمده می باشد. با در نظر داشتن موقعیت اقلیمی ایران كه سطح وسیعی از آن را مناطق خشك و نیمه خشك اشغال کرده، به­سرعت می­توان به اهمیت جنگل­کاری در كشور پی­برد (مصدق،1378). در مناطق خشک برای حصول موفقیت در جنگل­کاری آشنایی با جغرافیای گیاهی لازم و ضروری به نظر می­رسد تا از روی گیاهان باقیمانده، که معرف رستنی­های سابق در آن مناطق هستند بتوانیم گونه­هایی را که کاشت آنها با شرایط محل سازگاری دارد بشناسیم. کاشت درختان بومی در اکثر موارد در صورت مدیریت با موفقیت همراه بوده و می­توان گونه­های خارجی را نیز در جنگل­کاری بصورت آزمایشی وارد نمود (انصاری،1347).          حدود 35% از چوب مورد نیاز جهان از منابع جنگل­کاری تامین می­گردد که تنها حدود 3% از کل سطح جنگل­های جهان را به خود اختصاص داده می باشد و انتظار می­رود که جنگل­کاری­ها بتوانند پاسخگوی 46% از تقاضای چوب جهان تا سال 2040 باشند (بوت و همکاران[1]،2002). خاطر نشان می گردد که جنگل­کاری نباید تنها با هدف اقتصادی و مالی صورت گیرد، گاهی بایستی تنها به دلیل اهمیت تفریحی یا حفاظتی آن برای اجتماع با تقبل هزینه، اقدام به جنگل­کاری در منطقه نمود (یخکشی،1381). در كشور ايران كه به رغم دارا بودن اكوسيستمي خشك و شكننده (مجد طاهري و جليلي،1375) سرعت تخريب جنگل در دنيا توسط بشر بيش از احيا و توسعه آن می باشد (بانك لغت[2]، 2000). با در نظر داشتن مزاياي زياد جنگل­ها بايد سعي گردد اين منابع با اجراي مديريتي اصولي هر چه بهتر حفظ و توسعه يابند. شناخت وي‍ژگي­هاي خاك يكي از پايه ­هاي مديريتي جنگل می باشد كه بسياري از گزينه­هاي جنگل­شناسي مانند انتخاب گونه، تعيين حاصل­خيزي رويشگاه، نرخ رويش توده، ميزان سطح ذخيره­گاه لازم در جنگل، پيش­بيني درصد زنده­ماني و رشد نهال­ها تحت تاثير آن قرار مي­گيرند (دانیل[3]، 1979).

نكته مهم اين می باشد كه برنامه­ريزي­هاي كشاورزي و منابع طبيعي و توليد در هر منطقه به يك سري اطلاعات مربوط به آن منطقه نيازمند مي­باشد كه يكي از مهم­ترين آن وضعيت خاك می باشد. زيرا خاك، بستر رويش بوده، و گياه را استوار نگه داشته و منبع غني از مواد غذايي را نيز در اختيار آن قرار مي­دهد (رای موند[4]، 1998). لذا بايد به مقصود كمك به حفظ و توسعه جنگل­ها، اطلاعات موجود در ارتباط با تاثير گونه­هاي جنگلي بر اين ويژگي­ها مشخص گردد. البته خاكشناسي جنگل در دنيا سابقه طولاني داشته و تا كنون دانشمندان زيادي در زمينه اثر گونه­هاي درختي بر خاك تحقيق نموده­اند. به عنوان مثال در قاره­ی اروپا تا سال 2002 تعداد 205 تحقيق در زمينه بررسي اثر مهم­ترين گونه­هاي درختي بر ويژگي­هاي فيزيكوشيميايي خاك انجام شده می باشد (آگوستو[5] و همکاران، 2002). شدت تاثیر، به تیپ خاکی که جنگل­کاری در آن استقرار پیدا کرده و شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد (گانجنت[6] و همکاران، 2004). توليد موفقيت­آميز گياهان مستلزم خاك مناسب و وجود مقدار كافي از عناصر غذايي و قابل بهره گیری گياه می باشد، عناصر غذايي نه تنها بايد به صورت تركيباتي باشند كه به سهولت مورد بهره گیری گياهان قرار مي­گيرند، بلكه تعادل بين مقدار آن­ها نيز حائز اهميت می باشد (تاندون[7]، 1989). با اندكي دقت به وضوح مشخص مي­گردد كه عناصر نيتروژن، فسفر و پتاسيم جزء اصلي­ترین و ضروري­ترين عناصر غذايي گياه مي­باشد (هانسون[8]، 1967). جذب متفاوت از منابع و بازگشت کربن و عناصر غذایی عوامل مهم و اصلی در جریان عناصر غذایی درون سیستم هستند (میلر[9]، 1984). ارتباط و اثرات متقابل بین خاک و درختان در یک منطقه­ی مشخص اقلیمی به قدری به هم نزدیک و به اندازه­ای دارای پیوند تنگاتنگ هستند که یک مولفه را بدون تاثیر مولفه دیگر نمی­توان مطالعه و مطالعه نمود (زرین کفش، 1380).

درکشوری مثل ایران، شهرها برای مقابله با آلودگی­های صوتی و هوایی و کاهش استرس­های محیطی، بیشتر از هر نقطه­ی دیگری به فضای سبز نیاز دارند. اصولا خاک­هایی که برای جنگل­کاری در نظر گرفته می­شوند اغلب برای زراعت نامناسب بوده و حاصلخیزی کمی دارند و جنگل­کاری می­تواند به حاصلخیزی و خصوصیات مطلوب آن کمک کند (روحی مقدم و همكاران، 1386). درهمین راستا شناخت گونه­های سازگار در هر منطقه ضروری به نظر می­رسد زیرا که این گونه­ها به تیمار و آبیاری کمتری نیاز دارند. گونه­های پهن­برگ، نسبت به سوزنی­برگ دارای قدرت ذخیره­ی ازت بیشتر (سولان[10]، 1990: هومان[11] وهمکاران ،1992) و فسفر کمتری (کوله[12] و همکاران، 1990) هستند و همچنین از تخلخل خاکی و سرعت هوادیدگی کمتری (آگوستو[13] و همکاران ، 2002) نیز برخوردارند و این تاثیر بیشتر در عمق 10-0 سانتی­متری خاک دیده می­گردد (هاگن[14] و همکاران و 2004). آب­شویی عناصر معدنی در خاک­های زیر پوشش سوزنی­برگان سریع­تر از خاک­های تحت پوشش پهن­برگان آن می باشد. همچنین تجمع و انتقال عناصر معدنی فیلتر شده از جو و گرد و غبار روی برگ­های سوزنی­برگان بیش از پهن­برگان می باشد (زرین کفش، 1380). هر چند درختان جنگلی خشکی­گرا به سبب کندی رشد و اینکه غالباً به ابعاد قابل ملاحظه­ای نمی­رسند و بعضاً از نظر کیفیت چوب نیز چندان مطلوب نیستند اما عاری از فایده نبوده­اند (جزیره­ای، 1381). یکی از این مناطق خشک در ایران اصفهان می­باشد که از دیر باز در حال توسعه جنگل­کاری­ها با گونه­های مناسب بوده می باشد. از گونه­های سازگار با این منطقه کاج تهران و توت می باشد. تحقيق حاضر رويش و مواد غذایی خاك و برگ را در دو گونه توت سفيد (Morus alba L.) و كاج تهران Medw) eldarica (Pinus در جنگل­كاري اصفهان، و در سه منطقه­ي پارك كوهستان، پارك شرق و جنگل دست كاشت دانشگاه صنعتي بررسي خواهد كرد.

1-2- سوال­های پژوهش:

آيا توده­هاي مورد تحقيق از نظر كميت و كيفيت وضعيت مطلوبي دارند؟      

آیا تاثير خاک بر میزان رویش گونه­هاي مذكور در سه منطقه متفاوت می باشد؟

آيا تفاوت مشخصه­ هاي رويش در دو توده ناشي از تفاوت در ويژگي­هاي خاك مي­باشد؟

1-3- فرضیه ­ها:

مشخصه­ هاي كمي و كيفي درختان در سه منطقه با يكديگر اختلاف معنی­ داري دارند.

رويش گونه­ هاي مورد مطالعه در اين مناطق متفاوت می باشد.

تاثير مشخصه­ هاي خاك بر رويش گونه­ ها در این مناطق متفاوت می باشد.

1-4- اهداف پژوهش:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مقايسه­ی ميزان رويش با در نظر داشتن تفاوت­هاي موجود در خاك آن­ها

مطالعه میزان تاثیر برخي مشخصه­های خاک بر روی رویش درختان

بررسي اثر هر كدام از گونه­ها بر خاك سطحي

1-5- معرفی گونه­ها­ی مورد مطالعه:

1-5-1- کاج تهران[15]:

این درخت گونه­ای از خانواده­ی کاج­ها بوده که رویشگاه طبیعی آن در دشت الدار در گرجستان شرقی می باشد. درختی روشنی­پسند که ریشه­های عمیق دارد و امکان رشد آن در مناطق خشک هست. گونه­ای کم نیاز، مقاوم به خشکی، سرما و گرما که میزان بارندگی سالیانه مورد نیاز آن 250 تا 350 میلی­متر می­باشد. این گونه قادر به رشد در خاک­های آهکی و حتی کمی شور بوده، اما به خاک­های باتلاقی حساس می باشد. این گونه در ایران بیشتر برای پارک­های جنگلی بهره گیری شده و کاشت آن در مناطق شمال ایران برای تولید چوب با موفقیت زیادی همراه نبوده می باشد (جزیره ای ،1381). سردابي (1377) كاج تهران را گونه­اي كه هم به كمبود آب و مواد غذايي خاك و هم در برابر اشباع بودن خاك بردبار می باشد معرفي مي­نمايد.

1-5-2- توت[16] :

جنس توت در ایران دارای دو گونه با واریته­های متعددی می باشد. این درختان دارای میوه مرکب گوشتی هستند و در آن­ها چهار کاسه هست که پس از رسیدن گوشتی و ماکول می­گردد و در درون هریک از آن­ها یک آکن قرار دارد. درخت توت بومی چین می باشد و در نقاط استپی و شمال ایران کشت می­گردد و حتی بطور خودرو در جنگل­های شمال پراکنده شده می باشد. توت درختی می باشد که قامت آن به 20 متر و قطرش به یک متر می­رسد، دارای تنه­ای راست و قائم و پوستی شیاردار، خاکستری مایل به زرد، برگ­های مختلف الشکل، صاف و دندانه دار، با قاعده نیم قلبی و انتهای تیز می باشد. درخت توت در برابر خشکی بردبار می باشد، و در مناطق استپی و نیمه­خشک بصورت خودرو مي­رويد (ثابتی، 1381). توت درختی می باشد کم توقع و تا حدی سایه­پسند، آن­چنان که مقداری سایه موجب بالندگی بهتر این درخت می­گردد. زادآوری درخت بصورت دانه­زاد و شاخه­زاد صورت می­گیرد و قدرت جست­دهی این گونه بسیار زیاد می باشد (جزیره­ای، 1381). درخت توت يك گياه چوبي و دائمي با قدرت سازگاري بالاست كه قدرت رشد هم در مناطق سردسير و هم گرمسير را دارد (شبيريان، 1373).

[1]. Booth

[2]. Word bank

[3]. Daniel

[4]. Raymon

[5]. Augusto

[6]. Ganjegante

[7]. Tandon

[8]. Hanson

[9]. Miller

[10]. Colline

[11]. Homann

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

[12]. Cole

[13]. Augusto

[14]. Hagen

[15]. Pinus eldarica Medw

[16]. Morus alba L.

تعداد صفحه : 73